Mládež

Poslední dubnový týden se konal světový mládežnický okruh WTT Youth Contender. Tentokrát se mladí evropští a světoví hráči a hráčky sjeli do belgického Spa a francouzských Metách. Česká republika měla samozřejmě veliké zastoupení, ve kterém byla vidět také naše ostravská dvojice, Vít Kadlec a Helena Sommerová. A právě jeden z dvojice se zasloužil o...

Již uplynulý víkend byl ve znamení jedné z největších pingpongových akcí roku. Po konci základní části Extraligy mužů a žen totiž tradičně probíhá Mistrovství České Republiky mužů a žen. V letošní sezóně tomu nebylo jinak. Tentokrát se šampionát uskutečnil v hlavním městě, konkrétně ve Sportovním Centru v Řepích.

Druhý březnový víkend byl ve znamení posledních Bodovacích Turnajů Mládeže pro sezonu 2023/2024. Hráči a hráčky se tak letos naposled utkali o medaile a body do žebříčku z této série turnajů. Tentokrát se všichni sjeli na Velkou cenu města Hustopečí a na 38. ročník Turnaje přátelství do Hluku. U příležitosti těchto dvou turnajů nemohla chybět a...

V uplynulých dnech se konal další turnaj ze série WTT Youth Contender. Tentokrát mladí hráči a hráčky bojovali o tituly v portugalském Vila Realu. Českou Republiku od nás reprezentovala Helena Sommerová, která stále potvrzuje svou skvělou formu.


Práce s mládeží


Práci s mládeží věnujeme v našem klubu velkou pozornost, s cílem vychovat si vlastní odchovance pro všechna naše družstva. Doba, kdy jsme si mohli vybírat talentované hráče z jiných ostravských klubů stolního tenisu, je již nenávratně pryč.

V současné době se výchově mladých hráčů věnují nárazově jen asi další 3 ostravské kluby, ale spíše jen formou zájmových kroužků, což těmto mladým hráčům nepřináší návyky vhodné pro vrcholový stolní tenis. Musíme si proto vychovávat hráče již od úplných začátků, a to je velmi náročné jak po stránce finanční, tak i časové.

V podmínkách, kdy musíme zajistit tréninky pro hráče všech družstev, které za náš klub startují v dlouhodobých soutěžích, je velice obtížné zajistit hrací prostor i odpovídající trenérské zabezpečení právě pro tyto začínající hráče. Omezit počet družstev by ale znamenalo znemožnit výkonnostní růst celé řadě mladých hráčů, kteří by pak neměli možnost startovat v soutěžích, odpovídajících jejich výkonnosti. 


Střediskové centrum mládeže (SCM)


Česká asociace stolního tenisu zřizuje při nejúspěšnějších klubech v republice tzv. SCM, v nichž se pod dohledem nejlepších trenérů připravují reprezentanti ČR v mládežnických kategoriích. Jedno z pěti těchto center je zřízeno také u nás.

Naši hráči si pravidelně z MČR odváží nejen medaile, ale také mistrovské tituly. Tím se náš klub se řadí k nejúspěšnějším v celé České republice a jsme proto na naše hráče oprávněně hrdí. Vrcholem našeho snažení je pak výchova hráčů pro mládežnické reprezentace ČR. I zde se nám daří dosahovat velice dobrých výsledků. V posledních letech to byl například Ondřej Bajger, který získal bronzovou medaili ve družstvech kadetů společně s dalším odchovancem našeho SCM Michalem Benešem a bronzovou medaili ve smíšené čtyřhře s Moldavankou Sofii Polcanovou na MEJ v Praze v roce 2009 a dále pak v roce 2012 získal titul juniorského Vicemistra Evropy ve smíšené čtyřhře po boku Tamary Tomanové. Díky svému postavení na evropském žebříčku měl možnost zúčastnit se i MS juniorů v Kolumbii, v Bahrajnu, v Indii i prvních olympijských her mládeže v Singapuru. Medaili z MEJ získal i Tibor Pavlík. Levoruký talent se může také pochlubit titulem Vicemistra Evropy ve družstvech kadetů, na který dosáhl společně s Davidem Reitšpiesem v roce 2011 v ruské Kazani. Obrovského úspěchu dosáhli v roce 2013 na MEJ v Ostravě Patrik Klos a Jiří Martinko. V té době ještě kadetští reprezentanti vybojovali společně s Tomášem Polanským zlato z družstev. Na tento úspěch navázali o tři roky později v chorvatském Záhřebu, kde už jako junioři vydobyli stříbrné medaile. V roce 2018 dosáhl na medaili z evropského šampionátu mládeže také kadet Adam Štalzer, který získal bronzovou medaili v mixu po boku Lindy Záděrové.

Vedle Štalzera nejen na klubové, ale především také na mezinárodní úrovni, velice úspěšně působili Tomáš Martinko a František Onderka, kteří ve všech mládežnických kategoriích dominovali domácím vrcholným akcím. V současné době jejich pozice zastávají jejich mladší následovníci Vít Kadlec, Radim Morávek a jeho mladší bratr Jindřich Morávek.

V přípravce nejmenších již opět vidíme několik dalších talentů, které bychom chtěli postupně vytáhnout až do SCM a reprezentace. Věříme, že ucelený systém výchovy mládeže v našem klubu bude i do budoucna skýtat záruku výchovy odchovanců i pro náš extraligový tým.

Zbyněk Bajger
šéftrenér mládeže