Elen Galetková má za sebou první start v národních barvách

31.05.2024

V týdnu od 27. května do 2. června probíhá v NTC Havířov světový okruh WTT Youth Contender, na který se sjela spousta hráčů a hráček z celého světa. Během první poloviny týdne se odehrály soutěže děvčat. V obrovské konkurenci elitních evropských a světových hráček jsme mohli vidět také dvě naše, Elen Galetkovou a Helenu Sommerovou.

Pro mladší z dvojice to byl premiérový start na světovém okruhu. Elen Galetková startovala rovnou ve dvou věkových kategorií a to v soutěži U13 a U15. Bohužel ani v jedné z nich se jí nepodařilo probojovat ze skupiny, nicméně i tak to pro Elen byl jednoznačně zážitek. Jak Elen okomentovala své výkony?

"Musím říct, že to byla pro mě velká zkušenost si zahrát v českých dresech. Jelikož to byl můj první mezinárodní turnaj, tak jsem byla trošku nervózní. Se svým výsledkem jsem ale v celku spokojená.  V U13 jsem párkrát prohrála 2:3, ale v U15 už to bylo hodně těžké. Musím říct, že na WTT turnajích jsou o dost silnější soupeřky, ale na druhou stranu více času na odpočinek po zápase oproti našim BTM."

O dost více zkušeností s mezinárodními starty má naše druhá zástupkyně, Helena Sommerová. Heleně se dařilo o poznání lépe, než Elen. Dokázala postoupit ze skupiny a probojovat se až mezi šestnáct nejlepších. O postup do osmifinále navíc dokázala porazit druhou nasazenou hráčku turnaje a Mistryni Evropy U21, ukrajinku Veroniku Matiuninovou 3:2 a vrátila ji tak porážku právě z onoho turnaje.

V přímém boji do čtvrfinále už bohužel nestačila na čínskou hráčku a pozdější vítězku turnaje, Ruixuan Yao a prohrála 1:3. "Upřímně jsem před turnajem neměla moc velké naděje, protože se mi lehce vrátilo mé zranění a mám herní výkyvy. Do toho se mi nedařilo na turnaji v Polsku. Naštěstí jsem ale zvládla postoupit ze skupiny a druhý hrací den už byl o poznání lepší," komentuje své výkony naše svěřenkyně.

"První zápas v hlavní soutěži jsem zvládla bez větších problémů, ale věděla jsem, že s "Matuškou" to nebude lehké. Je to velmi kvalitní hráčka, nicméně jsem ji chtěla oplatit porážku z Evropy, kde jsem o postup do čtvrtfinále vedla 7:3 v sedmém setu a a jsem nesmírně ráda, že se mi to podařilo. Tahle výhra mi dodala sebedůvěru a je to pro mě skvělý skalp."

"S Ruixuan se mi zápas už tolik nevydařil. Dělala jsem spoustu chyb, zejména na přijmu, a to v podstatě rozhodlo. Se svým výkonem jsem nicméně spokojená a uvidíme, jestli se mi zadaří i v Berlíně. Věřím, že ano a že výsledek bude ještě lepší, než tady u nás v Havířově." Dodala Helena, která míří na další WTT Youth Contender do Berlína, kde ve stejném termínu soutěžili ve všech kategoriích muži, kteří se naopak přestěhovali do havířovského NTC.

V kategorii chlapců máme také své zastoupení a to rovnou trojí. Z našeho oddílu se na WTT Youth Contenderu v Havířově objeví Vít Kadlec, Jindřich Morávek a Samuel Palušek, který ovšem reprezentuje Slovensko. Kategorie U19, ve které se o důležité body utkají všichni tři hráči, startuje až v sobotu 1. června. Průběžné výsledky z turnaje můžete sledovat na webowých stránkách World Table Tennis.